اخبار

مشاغل خانگی راهی برای ایجاد اشتغال پایدار

مشاغل خانگی راهی برای ایجاد اشتغال پایدار
مشاغل خانگی با توجه به هزینه های پایین راه اندازی و همکاری اعضای خانواده امروزه به یکی از جذاب ترین نوع کسب و کار برای افراد جویای کار تبدیل شده است.

از جمله مشاغل خانگی که امروزه بیشتر مورد استقبال خانواده ها قرار گرفته اند شامل فرش بافی، بازاریابی تلفنی، عروسک سازی، شیرینی پزی، خیاطی، صنایع دستی و پرورش گیاهان خانگی است و غالبا هم از طرف زنان بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند.

در ایران بنابر قانون ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی ، دولت موظف است بنا بر اصول 28 و 43 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با توجه به سند چشم انداز بیست ساله ، مشاغل خانگی را مطابق این قانون ساماندهی و حمایت نماید به نحوی که زمینه ایجاد اشتغال برای این گونه متقاضیان فراهم شود.

در این قانون منظور از مشاغل خانگی یا کسب و کار خانگی آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضای خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار شکل می گیرد و منجر به تولید خدمت و یا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می شود.

این قانون مشتمل بر 12 ماده و 6 تبصره است و صاحبان مشاغل خانگی را مشمول مزایایی همچون استفاده از بازارچه های محلی شهرداری ها برای عرضه محصولات تولیدی و معافیت از عوارض اداری و تجاری می کند و معافیت های مالیاتی و تامین وام های قرض الحسنه اشتغال از دیگر حمایت های قانونی از صاحبان مشاغل خانگی است.

در ایران 305 شغل بعنوان کسب و کارهای خانگی تعریف شده که تمامی این شغل ها در تمام نقاط کشور بجز تعداد اندکی که مختص منطقه جغرافیایی خاصی است ، قابل انجام هستند.

**
اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی در هشت استان

به گکزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان لرستان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در این زمینه در گفتگو با خبرگزاری ایرنا می گوید: طرح توسعه مشاغل خانگی در هشت استان کشور بصورت پایلوت اجرا می شود و استان لرستان نیز یکی از این استانها ست.
علی آشتاب افزود: در این طرح متقاضیان مشاغل خانگی بعد از ارزیابی های انجام شده مورد آموزش رایگان قرار می گیرند و با طی کردن دوره های آموزشی ، ارزیابی می شوند.

به گفته وی اجرای طرح الگوی نوین توسعۀ مشاغل خانگی با شناسایی ظرفیت‌ها و مزیت‌های استان باعث اتصال به بازار خواهد شد.

آشتاب هدف اصلی الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی را ایجاد و تثبیت اشتغال از طریق کسب وکارهای خانگی عنوان کرد و گفت: استراتژی این طرح، توسعه کسب و کارهای خانگی و محلی بنا بر قابلیت ها و ظرفیت های درآمد زای هر منطقه و اتصال پایدار به بازار های فروش است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به تفاهم نامه‌ و قرارداد اجرایی پیاده‌سازی الگوی توسعه مشاغل خانگی اظهار داشت: این طرح در استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، کردستان، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی، خراسان شمالی و کرمانشاه اجرایی می شود.


**
طرح توسعه مشاغل خانگی و اتصال به بازار فروش

آشتاب افزود: این طرح کاربردی در سه مرحله بررسی شامل شناسایی و اولویت‌بندی مزیت‌های استان‌ها ؛ توانمندسازی شامل ارزیابی و استعدادسنجی متقاضیان، هدایت و مشاوره به آنان، آموزش و ایجاد شبکه‌ بین کارآفرینان، خبرگان حوزه مشاغل خانگی و حتی بازار و خریداران و مرحله اتصال به بازار اجرا می شود.


مدیرکل تعاون کار وفاه اجتماعی لرستان یادآورشد: قابلیت انجام این نوع کسب و کار در منزل باعث ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلان آنها می شود که از آن جمله می توان به ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه های کار خانوادگی و امکان انتقال تجارت از طریق آموزش غیر رسمی به شیوه استاد - شاگردی بین اعضا خانواده اشاره کرد.

**حمایت های قانونی از مشاغل خانگی

مریم نعمتی ، کارشناس مسئول مشاغل خانگی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در این زمینه در گفت و گو با ایرنا گفت: در این طرح مشاغل خانگی که متناسب با ظرفیت های استان قابلیت فروش محصولات آنها بیشتر است استخراج می شوند در سامانه مربوطه قرار می گیرند.
نعمتی یادآور شد: در این طرح افراد متقاضی کسب و کارهای خانگی دوره های آموزشی رایگان را طی می کنند بعد از ارزیابی شدن کارت مهارت به آنها داده می شود.

وی با اشاره به برخی حمایت های قانونی که از صاحبان مشاغل خانگی می شود نیز گفت: از جمله این حمایت ها فراهم کردن زمینه فروش محصولات آنها در بازارهای محلی، معافیت های مالیاتی و پرداخت تسهیلات و وام های قرض الحسنه است.

کارشناس مشاغل خانگی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان افزود: حمایت های هر چند محدود باعث شده تا استقبال از مشاغل خانگی طی سال های اخیر بخصوص در بین زنان بیشتر شود.

وی افزود: اکنون در کشور تمایل زنان به کسب و کارهای خانگی بیشتر است و دراستان لرستان نیز به تبعیت از همین الگو، زنان گرایش و تماسب بیشتری به کسب و کارهای خانگی دارند بطوریکه می توان گفت 90 درصد صاحبان مشاغل خانگی را زنان تشکیل می دهند.

نعمتی گفت: از نظر سنی نیز متقاضان مشاغل خانگی در لرستان بین 20 سال تا 55 سال هستند یعنی جوانترین شخص مشغول به کسب و کار خانگی 20 سال و مسن ترین آنها 55 سال است.
به گفته وی مشاغل خانگی همچون فرش بافی، خیاطی، کشاورزی؛ شامل پرورش دام و طیور، پروش قارچ، طراحی و ساخت و تولید انیمیشن، صنایع دستی و بسته بندی مواد غذایی از جمله مشاغل خانگی پرطرفدار در لرستان است.

۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۳:۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید