اخبار

مدیرکل دفتر تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی :

پیگیری برای شفاف‌سازی فعالیت تعاونی‌ها/ ۹۳ هزار تعاونی داریم

پیگیری برای شفاف‌سازی فعالیت تعاونی‌ها/ ۹۳ هزار تعاونی داریم
مدیرکل دفتر تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پیگیری برای شفاف‌سازی فعالیت تعاونی‌های کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان لرستان یعقوب رستمی پیش از ظهر پنج شنبه در مراسم چهاردهمین دوره تجلیل از تعاونی های برتر لرستان در سخنانی با اشاره به اینکه بخش اقتصادی کشور مبتنی بر سه حوزه دولتی، خصوصی و تعاونی است، اظهار داشت: اولین شرکت تعاونی حدود ۱۸۰ سال قبل در انگلستان ثبت شد، به لحاظ فرهنگی و دینی نیز در قرآن به تعاون اشاره شده است.

پیگیری برای شفاف سازی فعالیت تعاونی‌ها

وی با اشاره به اینکه کشورهای پیشرفته دنیا بهترین موفقیت ها را از طریق بخش تعاون به دست آورده اند، گفت: بعد از انقلاب هم در قانون اساسی و هم تفکر و ایده بزرگان دینی و سیاسی کشور بر این بوده که در قالب تعاونی بتوانیم شرایط بهتری را ایجاد کنیم و در این راستا توجه بیشتری به تعاونی ها شد.

مدیرکل دفتر تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بالغ بر ۹۳ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد، تصریح کرد: اعتقاد و باور به تعاون باید بیشتر شود.

رستمی با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم که اگر قرار است از آورده افراد در تعاونی ها استفاده کنیم باید سود این آورده را به آنها برگردانیم، شفاف سازی کنیم و شرایط مطلوبی را ایجاد کنیم، گفت: از یک سال گذشته برنامه جدی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شفاف سازی حوزه تعاون در قالب یک سامانه در دستور کار قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم که مصوبه هئیت دولت را در این زمینه اخذ کنیم تا این سامانه را برای همه تعاونی ها در نظر بگیریم، عنوان کرد: با این امر بحث شفافیت فعالیت تعاونی ها در قالب این سامانه عملیاتی می شود.

متاسفانه در برخی از گرایش‌ها اتحادیه و اتاق تعاون نداریم

مدیرکل دفتر تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اتاق ها و اتحادیه ها، عنوان کرد: قانون به صراحت اعلام کرده که شرح وظایفی برای سامان بخشیدن به تعاونی ها وجود دارد که نظارت آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است اما تصدی گری و آموزش بر عهده اتاق های تعاون است و بخشی از نظارت و سایر شرح خدمات به اتحادیه ها واگذار شده است.

رستمی، تصریح کرد: اما متاسفانه در برخی از گرایش ها یا اتحادیه نداریم، در برخی شهرستان ها اتاق تعاون نداریم، در برخی هم که اتحادیه داریم یک مهر، سربرگ و یک کیف دست یک نفر است.

وی با تاکید بر اینکه تعاونی یعنی مجموع افکار و آورده های خرد، افزود: در کنار آورده خرد، افکار افراد هم باید باشد و سیستم های مدیریتی در کنار هم باید قرار گیرند تا بتوانند فضای مطلوب و امنی ایجاد کنند.

مشارکت ۲۶ هزار تعاونی در جشنواره تعاونی‌های برتر

مدیرکل دفتر تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه سال گذشته ۲۱۶ میلیون تومان اعتبار برای حسابرسی و نظارت اتحادیه ها اختصاص پیدا کرد، افزود: امسال ۱۱ میلیارد تومان برای حسابرسی و نظارت اتحادیه اختصاص پیدا کرد.

رستمی با تاکید بر اینکه این بودجه باید در اختیار اتحادیه های مورد اعتماد قرار گرفته شود، گفت: امیدواریم بتوانیم از ظرفیت اتحادیه ها استفاده کنیم و نظارت را از طریق اتحادیه ها بر تعاونی ها را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امسال ۲۶ هزار تعاونی در جشنواره تعاونی های برتر مشارکت کردند، گفت: لرستان جزء سه استان برتر در مشارکت بود.

مدیرکل دفتر تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با پیگیری های صورت گرفته، بخش های دولتی که قرار است واگذار شوند به تعاونی ها واگذار شوند، گفت: بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت تعاون در این رابطه همکاری لازم را خواهند داشت

1153 .

 

 

۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ۱۵:۴۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید