اخبار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان:

۵ میلیارد به مشاغل خانگی در لرستان پرداخت شده است

۵ میلیارد به مشاغل خانگی در لرستان پرداخت شده است
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: ۵ میلیارد به مشاغل خانگی استان پرداخت شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان لرستان علی آشتاب در نشست با نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و مدیران دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در لرستان که امروز ۱۱ اردیبهشت‌ماه صورت گرفت، اظهار کرد: امسال از سوی مقام معظم رهبری سال تولید، پشتیبانی‌های، مانع‌زدایی‌ها نامگذاری شده است با توجه با شرایط کرونایی و اقتصادی کشور اعتقاد داریم که در یک جنگ تمام عیار اقتصادی با استکبار، مخالفین و معاندین هستیم و به تبع برای اجرای فرامین مقام معظم رهبری باید تمام دستگاه‌ها و هر فرد باید توان صد درصدی خود را بگذارد.

وی تصریح کرد: سال ۹۹ سال بسیار سختی با توجه به شرایط کرونایی و تعطیلی بخشی از دستگاه‌های خدمات که سهم اشتغال از دستگاه‌های خدمات حدود ۴۰ درصد است و به خاطر اینکه بتوانیم حمایت از این بنگاه‌ها را داشته باشیم و نیروی کار صیانت شود و برای حفظ اشتغال مبلغ ۱۹۵ میلیارد تومان تسهیلات برای حفظ اشتغال به ۲۴ هزار ۹۸۶ نفر برای پرداخت حقوق،   تأمین مواد اولیه و نیازهای جاری بنگاه‌ها پرداخت شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان خاطرنشان کرد: برای صیانت از سلامت نیروی کار و نظارت بر حسن اجرای قانون کار ۹۷۰۸ مورد از بنگاه‌ها صورت گرفت.

آشتاب اضافه کرد: دوره‌های آموزشی با بهداشت و ایمنی کار در سال گذشته انجام شد که در این راستا ۶۹۱۲ نفر ساعت آموزش داده شده است.

وی بیان کرد: این آموزش‌ها باعث کاهش حوادث ناشی از کار می‌شود که نسبت سال ۹۹به ۹۸ کاهش ۳۳ درصدی داشته‌ایم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان ادامه داد: ۶۸۹۰ پرونده به هیات تشخیص و حل اختلاف در لرستان ارجاع شد که ۳۲۵۰ مورد به‌صورت سازشی حل‌وفصل شد.

آشتاب عنوان کرد: این سازش حدود ۶۱ درصد است که این سازش امکان همکاری برای کارگر و کارفرما را مهیا می‌کند.

وی اظهار کرد: تشکل‌های کارگری و کارفرمایی بازوان مشورتی کارگر و کارفرما در بنگاه‌ها هستند که در سال ۹۹ از ۳۱۴ تا به ۳۴۸ تا رسیده که رشد ۱۰ درصدی داشته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان تصریح کرد: در حوزه اشتغال ۲۲ تا جلسه داشته ۱۶۰ مصوبه داشته و در بحث اشتغال روستایی و حفظ اشتغال در روستا و مهاجرت معکوس اقداماتی انجام شده و ۱۳۴۰ طرح حدود ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای این طرح‌ها پرداخت شده که بهره‌برداری از آن‌ها زمینه اشتغال ۵۵۸۰ نفر فراهم می‌کند.

آشتاب  خاطرنشان کرد: مشوق‌های مانند طرح کارورزی نیز اعمال شده که ۷۵۶ نفر از فارغ‌التحصیلان مهارت افزایی را در بنگاه‌ها طی کرده‌اند و سه ماه اول حقوق و بیمه‌ها آن‌ها را دولت پرداخت کرده است و گفته شده اگر آن‌ها جذب شوند تا دو سال معافیت بیمه‌ای سهم کارفرمایان قائل می‌شود.

وی اضافه کرد: در راستای یارانه دستمزد، هر بنگاهی که نیروی جدید استخدام کند به مدت یک سال یک‌سوم حقوق آن را دولت پرداخت می‌کند که در این راستا سهم استان ۵۳۸ نفر در سال ۹۹ بوده که با تلاش ۷۵۲ نفر از این طرح استفاده کرده‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به اشتغال اتباع خارجی، افزود:  ۴۶ نفر از اتباع خارجی در استان شناسایی شده و اخراج شدند و ۳۴ نفر نیروی داخلی مشغول به کار شده‌اند.

آشتاب بیان کرد: در راستای اشتغال حمایتی، ۱۱۲ میلیارد تسهیلات ارزان قیمت به دستگاه‌های بنیاد شهید، کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شده است که باید مواظبت کنند تبدیل به اشتغال شود.

وی با بیان اینکه برای مشاغل خانگی نیز حدود ۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است، افزود: با توجه به سفر معاونین وزیر که تسهیلاتی قول داده شده در حال به ثمر نشستن است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اظهار کرد: بانک توسعه و رفاه کارگران ۴۱۰ میلیارد تومان مشارکت در پروژه های عمرانی استان دارند و پیش بینی می‌شود که ۱۲۰ شرکت پشتیبان مشاغل خانگی هم ۲۰ میلیاردی که قول داده‌اند به صندوق کارآفرینی امید استان معرفی شده و کار آن‌ها در حال انجام است که پرداخت شود.

آشتاب تصریح کرد: ۳۹ بنگاه شهرک دام در صندوق کارآفرینی در حال تکمیل پرونده هستند و پیش‌بینی ما این است که کارخانه شیرخشک بروجرد تا پایان خردادماه آماده افتتاح شود که کار بسیار ارزشمندی است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین پیش‌بینی می‌شود فاز اول گاوداری ۶۰۰۰رأسی دلفان با همان معیار و ملاک مدنظر تا پایان خرداد افتتاح شود

1428 .

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۴:۰۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید