اخبار

آشتاب:چهار تعاونی فراگیر ملی در لرستان فعالیت دارند

آشتاب:چهار تعاونی فراگیر ملی در لرستان فعالیت دارند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان از فعالیت چهار تعاونی فراگیر ملی در این استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان لرستان علی آشتاب ظهر دوشنبه در نهمین جشنواره تجلیل از تعاونی های برتر لرستان با اشاره به اینکه تعاونی به معنای کار کردن با هم برای رسیدن به یک مقصود مشترک است، اظهار داشت: تعاونی در واقع به معنای همیاری و استفاده از خرد و توان جمعی است.

وی با بیان اینکه در تعاونی می توان با کنار هم قراردادن امکانات و پتانسیل ها به یک هدف مشخص دست یافت، تصریح کرد: تعاونی ها شرکت های دست جمعی هستند که برای رسیدن به منافع اقتصادی تلاش می کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان با اشاره به اینکه تعاونی ها بازارهای باز ایجاد می کنند و دست واسطه ها را در عرصه اقتصادی حذف می کنند، افزود: تعاونی ها به نوعی وظیفه سالم سازی محیط اقتصادی را به دوش دارند.

آشتاب در ادامه با بیان اینکه 297 تعاونی با 21 گرایش اقتصادی مختلف برای شرکت در نهمین جشنواره تعاونی های برتر استان ثبت نام کردند، تصریح کرد: با بررسی های علمی و کارشناسی لازم تعداد 16 تعاونی برتر و یک تعاونی شایسته تقدیر شناسایی شدند.

وی یادآور شد: فعالیت بیش از سه سال ، طراز اقتصادی مثبت، برگزاری مجامع عمومی سالانه و نداشتن بدهی معوق از جمله شاخص های در نظر گرفته شده برای انتخاب تعاونی های برتر بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان توسعه و ترویج فرهنگ تعاون را یکی از اهداف برگزاری این جشنواره دانست و گفت: امروز نیازمند کار گروهی در جامعه هستیم و برای این امر باید همه دستگاه ها تبلیغ کنند.

آشتاب با اشاره به اینکه امروز اشتغال یکی از دغدغه های اصلی مسئولان و مردم است، افزود: تعاون و کار گروهی می تواند برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال در حوزه های مختلف نقش موثری داشته باشد.

وی با بیان اینکه باید جایگاه و اهمیت تعاونی ها برای مردم تبیین شود، تصریح کرد: از سوی دیگر باید محصولات و تولیدات تعاونی ها در قالب نمایشگاه در دید عموم مردم قرارگیرد تا از این راه مردم بیشتری برای راه اندازی تعاونی و ایجاد اشتغال حضور پیدا کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان با اشاره به اینکه 56 درصد بیکاران استان فاقد مهارت هستند، اظهار داشت: امروز نیاز به مهارت آموزی جوانان به شدت احساس می شود چراکه طیف گسترده ای از جوانان فارغ التحصیل نیز متناسب به بازار کار استان تحصیل نکرده اند.

آشتاب با بیان اینکه در حال حاضر چهار تعاونی فراگیر ملی در استان وجود دارد، تصریح کرد: این تعاونی ها در شهرستان خرم آباد، بروجرد و الشتر فعالیت می کنند و در آینده نیز چند تعاونی فراگیر ملی دیگر نیز به جمع آن ها اضافه می شود.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه روابط کار نیز در پنج ماهه اول سالجاری دو هزار و 962 دادخواست به این اداره کل داشتیم که دو هزار و 64 دادخواست رسیدگی شده اند، افزود: 42 درصد آرا به صورت سازش طرفین برطرف شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان با اشاره به اینکه حمایت از بنگاهها، کارگران و کارفرمایان در راس وظایف اداره تعاون، کارو رفاه اجتماعی قرار دارد، اظهار داشت: 13 هیئت تشخیص و هشت هیئت اختلاف در این اداره فعالیت دارند که میانگین رسیدگی به پرونده ها در هیئت تشخیص 16 روز و در هیئت اختلاف 11 روز است.

۲۳ شهریور ۱۳۹۳ ۰۹:۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید