اخبار

آشتاب : کاهش 28درصدی حوادث ناشی از کار در لرستان

آشتاب : کاهش 28درصدی حوادث ناشی از کار در لرستان
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان از کاهش 28 درصدی حوادث ناشی از کار در نه ماهه سالجاری خبر داد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان لرستان علی آشتاب صبح پنج شنبه  در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: یکی از اهداف اصلی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی مشاوره تخصصی به کارگران و کارفرمایان است که به‌نوعی مانع از بروز حوادث ناشی از کارشده است.

وی افزود: نتیجه بارز این مشاوره های تخصصی  منجر شده  تا حوادث ناشی از کار در نه ماهه سالجاری نسبت سال گذشته 28 درصد کاهش یابد .

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان در رابطه با کاهش حوادث ناشی از کار بیان کرد: تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان نظام‌مهندسی استان بسته شد تا با مشارکت و بهره‌گیری از توان آن‌ها بتوانیم زمینه کاهش حوادث را فراهم آوریم.

آشتاب در رابطه با بازرسی از واحدهای تولیدی و اقتصادی  عنوان کرد: در سال 93 اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی در حفظ بنگاه‌های اقتصادی تعداد هفت هزار و 878 بازرسی از کارگاه‌های استان به عمل آورده است .

وی اظهار داشت: به‌منظور بسترسازی کاهش شکایات و به‌نوعی عدم مراجعه کارگران و کارفرمایان به این اداره کل و تسهیل در شرایط پاسخگویی خط مشاوره تلفنی در همه ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان‌ها راه‌اندازی شد که تاکنون هشت هزار و 952 مشاوره تلفنی ارائه‌شده است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان عنوان کرد: یک تفاهم‌نامه با شرکت شهرکهای  صنعتی بسته شد که بر اساس آن کارشناس بازرس کار در شهرک صنعتی مستقر می‌شود تا به سؤالات کارگران و کارفرمایان پاسخ دهد که به‌نوعی مانع مراجعه به این اداره کل  می‌گردد.

آشتاب به رفع مشکل واحدهای مشکل‌دار اشاره کرد و گفت: در 9 ماهه امسال 122 واحد که به دلیل بدیهی به دستگاه‌های خدمت رسان مانند اداره آب، برق، دارایی، مالیات، شهرداری و بانک‌ها مشکل داشتند تعیین تکلیف شد.

وی یکی از مهم‌ترین رسالت‌های تعاون کار و رفاه اجتماعی را رسیدگی به دعاوی کارگری و کارفرمایی دانست و گفت: برای صیانت از نیروی انسانی شاغل در بنگاه‌ها و رسیدگی به اختلافات بین کارگران و کارفرمایان  ، در 9 ماهه امسال پنج هزار و 396 دادخواست به ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی در سطح استان ارائه شد ه که این دعاوی در مراجع تشخیص و حل اختلاف رسیدگی شده اند .

آشتاب عنوان کرد: یکی از سیاست‌های اصلی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی حل‌وفصل دعاوی به شکل سازشی است چراکه ایجاد سازش بین کارگر و کارفرما به‌نوعی زمینه بازگشت و همکاری دوباره را فراهم می‌کندکه در همین راستا  حدود 42 درصد  از دادخواست های مطرح شده  در مراجع تشخیص و حل اختلاف به شکل سازشی حل و فصل گردیده اند .

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان بیان کرد: برای رسیدگی به انتقادات، شکایات و پیشنهادت مردم سامانه 30002348 راه‌اندازی شده است.

۱۸ دی ۱۳۹۳ ۱۴:۵۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید