اخبار

بازوند:لرستان بهشت گمشده سرمایه‌گذاران است

بازوند:لرستان بهشت گمشده سرمایه‌گذاران است
استاندار لرستان اظهار کرد: استان لرستان از نظر منابع طبیعی یکی از ثروتمندترین استان‌های کشور است و می‌توان از آن به‌عنوان بهشت گمشده برای سرمایه‌گذاران نام‌ برد.
هوشنگ بازوند، استاندار لرستان، شنبه، 20 دی‌‎، در نشست تجار و بازرگانان جهان اسلام در خرم‌آباد که با عنوان «وحدت اسلامی، تجارت و توسعه لرستان» برگزار شد، با بیان این‌که استان لرستان در مسیر کریدور شمال و جنوب قرار گرفته است که برای این استان ظرفیت بالایی است، گفت: وجود اقلیم چهار فصل در این منطقه یکی دیگر از ظرفیت‌های این استان است.
وی عنوان کرد: همچنین با توجه به قابلیت‌های فرهنگی، هنری، موسیقی و صنایع دستی لرستان انتظار می‌رود برنامه هایی در قالب هفته فرهنگی لرستان در کشورهای مختلف در نظر گرفته شود.
استاندار لرستان بر لزوم استفاده از ظرفیت سفارت‌خانه‌های مختلف برای معرفی هرچه بیشتر لرستان و جذب سرمایه‌گذار تاکید کرد و یادآور شد: در این راستا این آمادگی وجود دارد که سفرای کشورهای مختلف از لرستان بازدید داشته باشند.
وی با اشاره به این‌که لرستان دارای ۱.۷۴ درصد مساحت و ۲.۳ درصد جمعیت کشور است، عنوان کرد: این استان ۱.۸ میلیون نفر از جمعیت کشور را در خود جای داده است.
بازوند با اشاره به قرارگیری لرستان در کریدور شمال - جنوب و غرب به شرق کشور از این موقعیت به‌عنوان ظرفیتی منحصر به فرد یاد و اضافه کرد: فاصله زمینی لرستان تا تهران نزدیک به ۵۰۰ کیلومتر است.
استاندار لرستان با اشاره به توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل استان افزود: در حال حاضر پروژه‌های زیرساختی مناسبی در زمینه راه آهن، چهار خطه‌ها و همچنین آزادراه اراک - خرم‌آباد در استان در دست احداث است.
بازوند با اشاره به نزدیکی لرستان به مراکز جمعیتی و بازارهای اقتصادی استان‌های بزرگ کشور عنوان کرد: لرستان در این زمینه پیوندهای اقتصادی با استان‌هایی مانند اصفهان، اهواز، تهران، مرکزی، قم و کرمانشاه را دارد.
استاندار لرستان با اشاره به وجود ۲۲ درصد ذخایر سنگ های ساختمانی و تزئینی کشور در استان یادآور شد: لرستان در حوزه ذخایر سنگ دارای رتبه نخست کشور است و با تولید سالانه ۱۲ میلیون مترمربع سنگ رتبه دوم را در بحث تولید انواع سنگ‌های ساختمانی در اختیار دارد.
بازوند با بیان این‌که سه درصد ذخایر سنگ‌های ساختمانی جهان در اختیار لرستان است، به عبور شبکه انرژی کشور از جمله خطوط نفت، فرآورده های نفتی و گاز از لرستان اشاره کرد و یادآور شد: وجود ۴۰۰ کیلومتر خطوط نفت در استان فرصتی برای سرمایه‌گذاری در این بخش محسوب می شود.
وی به وجود شش میدان نفتی و گازی در استان اشاره کرد و بیان داشت: این میادین دارای ذخیره ۱۵۰ میلیون بشکه نفت هستند.
استاندار لرستان به برخورداری از شبکه انتقال برق و زیرساخت‌های لازم در این زمینه اشاره کرد و گفت: لرستان دارای نزدیک به ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی بوده و در این زمینه دارای استعدادی‌های خوبی است.
بازوند با اشاره به قابلیت‌های استان در حوزه کشاورزی ادامه داد: لرستان در زمینه تولید حبوبات رتبه اول، در زمینه تولید جو دیم رتبه سوم و در زمینه تولید گردو رتبه پنجم کشور را در اختیار دارد.
وی با بیان این‌که لرستان در زمینه تولید ماهیان سردآبی دارای رتبه نخست کشور در میان استان‌های غیرساحلی است، یادآور شد: در زمینه تکثیر بچه ماهی قزل آلا دارای رتبه نخست و در حوزه تولید گوشت قرمر نیز دارای رتبه ششم کشور هستیم.
استاندار لرستان وجود دو هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی را از دیگر ظرفیت‌های لرستان برشمرد و گفت: لرستان به‌عنوان پایتخت پل های تاریخی و پایتخت ژئوتریسم ایران مطرح است.
وی با بیان این‌که استان لرستان موقعیت ویژه ای در کشور دارد عنوان کرد: استان لرستان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوبی در زمینه‌های مختلف کشاورزی، نفت، گاز، معادن و به‌خصوص جذب توریست دارد.
بازوند همچنین به ظرفیت حوزه گردشگری لرستان اشاره کرد و بیان داشت: استان لرستان در این زمینه دارای پتناسیل‌ها و ظرفیت‌های بالایی است.
وی با اشاره اینکه این ظرفیت‌ها در حوزه گردشگری موجب شده که لرستان به‌عنوان پایتخت ژئوتوریسم در ایران معرفی شود، ادامه داد: همچنین این استان دارای ژئو پارک‌ها و ژئوسایت‌های علمی خوبی مانند دریاچه گهر و تنگه شیرز است به طوری‌که بزرگ‌ترین زمین لغزش دنیا در استان لرستان اتفاق افتاده است.
استاندار لرستان با اشاره به وجود دو هزار و ۵۰۰ کیلومتر رودخانه در استان لرستان، عنوان کرد: وجود این رودخانه‌ها می‌تواند منشأ یک گردشگری و طبیعت‌گردی بسیار خوب در این استان باشد و همچنین در حوزه تولید ماهیان سردآبی نیز کمک فراوانی کند.
وی با اشاره به وجود بناهای تاریخی فراوان در لرستان ادامه داد: مفرغ این استان موجب شده که لرستان را به عنوان سرزمین مفرغ معرفی شود.
بازوند با بیان اینکه لرستان از ثروتمندترین استان‌های کشور است از این استان به عنوان بهشت گمشده‌ای برای سرمایه گذاران یاد کرد.
استاندار لرستان به برخی پیشنهادات برای قرارگیری در دستور کار کمیته اقتصادی تجار و بازرگانان جهان اسلام برای سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و گفت: برگزاری تورهای بین‌المللی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان از جمله این پیشنهادات و مطالبات است.
 
۲۱ دی ۱۳۹۳ ۰۸:۰۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید