اخبار

آشتاب »تعاونی مشترک پنج استان غربی کشور تأسیس می‌شود

آشتاب »تعاونی مشترک پنج استان غربی کشور تأسیس می‌شود
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: تعاونی مشترک پنج استان غربی کشور جهت فروش محصولات تولیدی استان‌ها در بازار خارجی و داخلی تأسیس می‌شود.
علی آشتاب عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره کار و رفاه اجتماعی لرستان برگزار شد، اظهار داشت: رسانه‌ها پل ارتباطی بین مردم و مسئولان هستند که نقش  بسیار مهمی در بیان مسائل و مشکلات دارند و انعکاس این مشکلات می‌تواند حلال مشکلات باشد.

وی بابیان اینکه یکی از ضرورت‌هایی که بایستی به آن توجه شود کار گروهی و جمعی است، افزود: شاید یکی از گرفتاری‌ها در حوزه بیکاری نگاه به کار است که بایستی تغییر نگرش به مفهوم کار داشته باشیم و کار را یک فعالیت اقتصادی مشروع و قانونی بدانیم که موجب ایجاد درآمد می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان بابیان اینکه با فعالیت ذهنی و یدی باید منشأ اثر در کارآفرینی باشیم و نه‌تنها برای خود بلکه مشکل بیکاری دیگران را نیز حل کنیم، عنوان کرد: بهترین اقدام در این زمینه گرایش به سمت کار گروهی و جمعی در قالب تعاونی است.

وی با اشاره به اینکه تعاونی موسسه‌ای اقتصادی همراه با اهداف اجتماعی است، بیان کرد: سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور در سند چشم‌انداز بایستی به 25 درصد برسد که متأسفانه این بخش در کشور بین پنج‌تا هفت درصد است که با توجه به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه تلاش در حوزه تعاون باید 10 برابری شود در این زمینه تلاش کنیم.

آشتاب تصریح کرد: در حوزه تعاون، سیاست‌های مختلفی دنبال می‌شود و برای اینکه بتوانیم تحولی ایجاد کنیم هفت راهبرد اساسی را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم با بهره‌گیری از توان علمی دانشگاه‌ها فرهنگ تعاون را ترویج و کار گروهی و جمعی را اشاعه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: باید به توسعه مدیریت و توانمندسازی منابع شاغل در تعاونی‌ها توجه شود چراکه اعتقادداریم مهم‌ترین رکن بنگاه‌های اقتصادی نیروی انسانی است که هر چه توانمندتر شوند بهره‌وری بالاتر و در تولید و کیفیت محصولات مؤثر است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در رابطه با  تحکیم تعاملات شبکه‌ای در استان، گفت: در استان تعاونی‌هایی در بخش‌های مختلف داریم و اعتقاد بر این است که  تعاون بین شبکه‌ای ایجاد شود تا با بهره‌مندی از تولیدات همه‌گیر نیاز خود را تأمین و در همکاری بین بخشی این تعاونی‌ها می‌توانند کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه بانک توسعه تعاون حامی و تأمین‌کننده منابع مالی و حمایت از بنگاه‌ها است و اثر گیری از منابع مالی سایر بنگاه‌ها نیز دنبال می‌شود، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که تعاونی‌ها دارند بحث فروش محصولات است که تلاشی در بحث منطقه‌ای ایجاد و در غرب کشور تعاونی مشترک با پنج استان غربی کشور تأسیس می‌شود تا این تعاونی محصولات تولیدی استان‌ها را در بازار خارجی و داخلی  به فروش برساند.

آشتاب بابیان اینکه این تعاونی با مشارکت اتاق‌های تعاون  استان‌های ایلام، کرمانشاه، کردستان، همدان و لرستان تشکیل می‌شود، افزود: کارهای مقدماتی انجام، با وزارت خانه رایزنی شده و کارهای ثبت آن در حال انجام است.

وی بابیان اینکه این تعاونی مشترک تا سه ماه آینده شکل می‌گیرد، عنوان کرد: این تعاونی می‌تواند حرکتی به سمت صادراتی کردن محصولات و درآمد بیشتر برای استان ها باشد و برای مرکزیت این تعاونی استان ایلام پیشنهادشده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به اینکه پنج هزار و 283 تعاونی در لرستان وجود دارد، بیان کرد: از این میزان چهار هزار و 561 تعاونی فعال  و 422 غیرفعال است.

وی بابیان اینکه درمجموع 676 تعاونی غیرفعال در استان وجود دارد، تصریح کرد: چهار تعاونی ادغام‌شده،  112 تعاونی منحل شده  و 138 تعاونی  راکد شده در استان وجود دارد.

آشتاب بابیان اینکه شاغلین بخش تعاونی‌های فعال 42 هزار و 601  نفر است، خاطرنشان کرد: هزار و 207  تعاونی در بخش کشاورزی، 154 تعاونی در بخش معدن، هزار و 333 تعاونی در بخش صنعت، 263 تعاونی در بخش فرش دستباف، 439 تعاونی در بخش مسکن، هزار و 167 تعاونی در بخش خدمات و 20 اتحادیه در استان وجود دارد.

وی گفت: در پنج‌ماهه امسال58 تعاونی در زمینه‌های مختلف کشاورزی، صنعت و مسکن با عضویت 520 نفر به ثبت رسیده که سرمایه گذاری انجام‌شده، 14 میلیارد 500 میلیون تومان است و در صورت به بهره‌برداری رسیدن 189 نفر اشتغال‌زایی انجام می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان بابیان اینکه سه هزار 486 دادخواست به اداره کل واصل‌شده است، اظهار داشت: آرای صادره تشخیص دو هزار و 98 پرونده است که 564 تا از آرا به مراجع حل اختلاف ارجاع شده که در این رسیدگی، هزار و 110 مورد یعنی 53 درصد از آرا به‌وسیله سازشی حل‌وفصل شده است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته آرا سازشی 40  درصد و امسال با تلاشی که انجام شد به 53 درصد رسید، افزود: مشاوره تلفنی و حضوری جهت بسترسازی کاهش شکایات ایجادشده که در این راستا در پنج‌ماهه امسال شش هزار و 782 مورد پاسخگویی به تماس‌ها در سطح استان انجام‌شده است.

آشتاب بابیان اینکه درمجموع 267 تشکل در استان وجود دارد، تصریح کرد: 215 تشکل کارگر و 52 تشکل کارفرمای در استان وجود دارد که امسال به بحث آموزش آن‌ها ورود و 20 ساعت آموزش به جهت به‌روز کردن اطلاعات این افراد انجام شد.

وی با اشاره به بازرسی کار در استان، خاطرنشان کرد: 28 نفر بازرس کار در استان وجود دارد که از طریق بازرسین کار که به شکل دوره‌ای از بنگاه‌های اقتصادی سرکشی می‌کنند، چهار هزار و 409 مورد نظارت بر حسن اجرای قانون کار در بنگاه‌های اقتصادی انجام و در حوزه آموزش مرتبط باایمانی و بهداشتی کار هزار و 422 نفر ساعت داشتیم در پنج‌ماهه نخست سال انجام‌شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان بابیان اینکه در حوزه مشاغل سخت و زیان‌آور هزار و 194 مورد رسیدگی و در بحث حوادث ناشی از کار 55 مورد حادثه ناشی از کار بوده است، گفت: حوادث ناشی از کار در سال گذشته 245 مورد بود که آمار پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 62 درصد رشد منفی روبه‌رو بود.

وی با اشاره به اینکه بیشترین حوادث در بحث صنعت ساختمان است، اظهار داشت: طرح ضربتی در دو بخش ساختمان که از10 تا 30 شهریور انجام و در بخش معادن که از 10 تا 30 مهرماه انجام می‌شود فرایند کار بررسی و امیدواریم شاهد کاهش حوادث به‌صورت چشمگیری باشیم.

آشتاب بابیان اینکه تعداد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری استان دو هزار و 177 نفر است و کمک به واحدهای مشکل‌دار جهت حفظ اشتغال که 97 واحد است، افزود: کارگران حمایت‌شده پنج هزار و 285 نفر و موجبات تثبیت در این واحدها فراهم‌شده و 11 جلسه کمیته استانی حمایت از واحدهای مشکل‌دار برگزار شد.

وی عنوان کرد: موضوعی که دنبال می‌شود جلوگیری از اتباع بیگانه است که با همکاری نیروی انتظامی استان مورد بازرسی‌های مختلفی انجام‌شده به‌طوری‌که در پنج‌ماهه امسال 57 نفر را که مجوز  کار نداشتند اخراج و برخورد قانونی با کارفرمایان انجام‌شده است و نیروی کار داخلی به‌جای آن‌ها معرفی شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان  بیان کرد: هشت میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار به‌صورت قرض‌الحسنه در رابطه با مشاغل خانگی از وزارت خانه گرفته شد و به افراد 15 روز مهلت معرفی کار داده شد و درنهایت بحث معرفی به بانک انجام می‌شود.

۱۲ شهریور ۱۳۹۴ ۱۴:۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید