اخبار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد:عدم تناسب بین رشته های تحصیلی دانشگاهها و نیاز بازار کار لرستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد:عدم تناسب بین رشته های تحصیلی دانشگاهها و نیاز بازار کار لرستان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رشته تحصیلی و مهارت بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی استان با بازار کار استان متناسب نیست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار رفاه اجتماعی استان لرستان علی آشتاب پیش از ظهر چهارشنبه در اولین جشنواره کارآفرینان برتر دانشگاهی لرستان اظهار داشت: امروز تغییر یکی از ویژگی بارز و اصلی اقتصاد است که سرعت آن بسیار قابل توجه است و باید استعدادها و قابلیت ها را متناسب با تغییر پیش ببریم.

وی دانشگاهیان را از بدنه های اصلی کارآفرینی دانست و عنوان کرد: جمع کثیری از بیکاران جویای کار ما فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و فقدان مهارت یکی از گرفتاری های ما با فارغ التحصیلان دانشگاهی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به اینکه رشته تحصیلی و مهارت بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی استان با بازار کار استان متناسب نیست، ادامه داد: باید ارتباط بین پارک علم و فناوری و مراکز رشد با دانشگاه ها برقرار شود و در کنار بحث تئوری به مباحث عملی دانشجویان نیز توجه شود.

آشتاب با بیان اینکه باید متناسب با نیازاستان دانشجو تربیت شود، تصریح کرد: ارتباط بین صنعت و دانشگاه بسیار مهم است چراکه بسیاری از واحدهای اقتصادی ما مشکل دارند و دانشگاه ها می توانند به آنها کمک کنند که این پیوند هنوز در استان ما وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت های مهارتی در مراکز فنی و حرفه ای می تواند به کمک دانشگاه بیاید، افزود: مراکز فنی و حرفه ای استان امکانات بسیار خوبی برای آموزش دارند که جا دارد دانشجویان و فارغ التحصیلان تحصیلات تئوری خود را با آموزش دیدن در این مراکز تکمیل کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دانشجو باید به سمت کارآفرینی و خلق ثروت و ارزش هدایت شود، خاطرنشان کرد: امروز محدودیتی برای حمایت طرح های نوع آور و دانش بنیان وجود ندارد و باید دقت کنیم که استخدام در ادارات دولتی محدودیت های بسیار زیادی دارد.

آشتاب بر اهمیت حرکت های تولید محور تاکید کرد و یادآور شد: باید آموزش های کار آفرینی در دانشگاه ها جدی گرفته شده و به درس کارآفرینی توجه خاص و ویژه شود چراکه یکی از دروس راهگشا برای دانشجویان است.

وی با بیان اینکه حمایت ازمراکز غیردولتی جزو سیاست های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، عنوان کرد: سعی کردیم در همه دانشگاه ها دفاتر کارآفرینی را با حضور اساتید و دانشجویان خلاق راه اندازی کنیم و در تلاشیم که دانشجویان را به سمت تشکیل تعاونی های تخصصی هدایت کنیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به اینکه تشویق افراد موفق باعث ترغیب دیگران می شود، ادامه داد: باید تورها و گردش های علمی به صورت بازدید از واحدهای اقتصادی راه اندازی شود تا هم دانشگاه به کمک صنعت آمده و در رفع مشکلات واحدهای مشکل دار طرح بدهد و هم از ظرفیت های کارگاهی برای آموزش دانشجویان استفاده شود.

آشتاب با اشاره به اینکه بنیاد نخبگان استان نیز از طرح های دانش بنیان حمایت می کند، تصریح کرد: پنجره واحد کسب و کار که در استانداری لرستان راه اندازی شده به نوعی یک ستاد سرمایه گذاری است و یک ظرفیت بسیار خوب است.

۲۷ آبان ۱۳۹۴ ۱۳:۱۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید