اخبار

دکتر ربیعی: برای ایجاد تحول در کشور، نیازمند توسعه منابع انسانی هستیم

دکتر ربیعی: برای ایجاد تحول در کشور، نیازمند توسعه منابع انسانی هستیم
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای ایجاد تغییر و تحول در کشور، نیازمند توسعه منابع انسانی هستیم تا از طریق این تحول بتوانیم برنامه های توسعه را به جلو ببریم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای ایجاد تغییر و تحول در کشور، نیازمند توسعه منابع انسانی هستیم تا از طریق این تحول بتوانیم برنامه های توسعه را به جلو ببریم.
دکتر علی ربیعی در یازدهمین همایش توسعه منابع انسانی در مرکز همایش های صدا و سیما افزود: یکی از ویژگی های دولت تدبیر و امید آن است که به آنچه ندارد و نمی داند، اذعان می کند و به داشته های دیگران احترام می گذارد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: بسیاری از کشورهای تازه صنعتی شده از طریق مسیرهای مشخص و میانبر توانسته اند مسیر توسعه را طی کنند.
وی به تجارب کشورهای برزیل مکزیک، هند، سنگاپور و مالزی در این زمینه اشاره کرد و گفت: با مطالعه کشورهای یاد شده مشخص می شود که آنها تمرکز خود را بر توسعه منابع انسانی قرار داده اند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: این کشورها به پرورش نوین منابع انسانی توجه کردند تا بتوانند تحول ایجاد کنند.
دکتر ربیعی به تجربه کشور هند اشاره کرد و افزود: این کشور توسعه منابع انسانی خود را در حوزه فناوری اطلاعات انجام داده است.
وی با طرح این پرسش که آیا دولت، مجری ایجاد اشتغال است؟ تاکید کرد: دولت باید تحرک لازم را در بازار کار ایجاد کند.
** ایجاد رابطه معنادار  میان دستمزد و بهره وری 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به وضعیت دستمزد نیز اشاره کرد و گفت: هنوز نتوانسته ایم میان دستمزد و بهره وری رابطه معنا داری ایجاد کنیم.
وی به فرهنگ کار نیز اشاره کرد و گفت: نگرش کار باید تغییر کند؛ این موضوع نیاز به کار عمیق دارد. مطالعه ای که در سال 1387 انجام شد نشان داد که بیشتر ایرانی ها اعلام می کردند دستمزدی که دریافت می کنند فقط برای 2 روز کار است.
دکتر ربیعی در ادامه افزود: این نگرش به دلیل سیاست های پوپولیستی ایجاد شد که متاسفانه در سال های گذشته نیز اتخاذ شده بود.
وی با بیان اینکه دولت نمی تواند مشکلات را با جراحی حل کند، ادامه داد: در برنامه ششم توسعه موضوع توسعه انسانی مورد توجه قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید دست نیاز به سوی اندیشمندان اجتماعی دراز می کند زیرا ساختارها باید به تدریج بهبود یابد.
وزیر تعاون با تاکید بر اینکه توسعه باید در بخش های مختلف اقتصادی اعم از صنعتی، کشاورزی و خدمات ایجاد شود، افزود: مهارت یکی از ارکان مهم برای تحقق این امر است.
وی با اشاره به آموزش مهارت برای دانش آموختگان دانشگاهی گفت: متاسفانه فارغ التحصیلان دانشگاهی در بسیاری از موارد فاقد مهارت کافی برای انجام کار هستند. 
وی با بیان اینکه در شورای عالی اشتغال به این مهم توجه شده است، افزود: مهارت آموزی رابطه تنگاتنگی با فقر زدایی دارد.
دکتر ربیعی گفت: مطالعات زیادی روی مهارت و کاهش فقر انجام شده است که نشان می دهد افزایش مهارت در میان مردم می تواند در زدودن فقر موثر باشد.
وی تاکید کرد: صلاحیت حرفه ای با جدیدت در حال پیگیری است؛ ضمن آنکه آموزش های مهارت باید از آموزش های رسمی جدا شود.
وزیر کار با یادآوری اینکه در برنامه ششم توسعه به منابع انسانی توجه زیادی شده است، افزود: در توسعه منابع انسانی باید بیاموزیم که همگی مساله واحدی داریم و باید مهارت را تا سطح سازمانی در جامعه ارتقا دهیم.
در پایان این همایش از تعدادی از مدیران رشته های گوناگون تقدیر شد.
۱ آذر ۱۳۹۴ ۰۹:۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید