اخبار

مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی :4هزارو 600میلیاردریال سهم لرستان در بسته فراگیر اشتغال

مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی :4هزارو 600میلیاردریال سهم لرستان در بسته فراگیر اشتغال
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به اثرگذاری طرح توسعه اشتغال فراگیر در ایجاد اشتغال پایدار گفت: در بسته اشتغال فراگیر سهم چهارهزار و600میلیارد ریالی برای استان لرستان در نظر گرفته شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان لرستان علی آشتاب روز شنبه در جلسه تشریح بسته فراگیر مشاغل که در استانداری لرستان برگزار شد، افزود: این طرح با هدف ایجاد زمینه های اشتغال پایدار با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های هر استان در 38 رسته فعالیت های مختلف تعریف شده است.
به گفته وی بسته فراگیر اشتغال بعنوان یکی از برنامه های دولت برای رفع مشکل بیکاری در بازه زمانی پنج ساله در نظر گرفته شده که برای سال 96 مبلغی چهارهزار و600میلیارد ریال برای لرستان لحاظ شده است.
آشتاب گفت: بسته فراگیر مشاغل در سه بخش طرح های توسعه ای، طرح های متقاضی سرمایه در گردش و طرح های ایجادی انجام می شود.
وی اضافه کرد:طرح هایی همچون طرح کاروزی ، مهات آموزی در محیط کار واقعی ، طرح مشوق های بیمه ای سهم کارفرما و طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار(تکاپو) در قالب بسته جامع فراگیر اشتغال تعریف شده است.
مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان با اشاره به اینکه طرح کاروزی یکی از طرح های بسته فراگیر اشتغال است گفت: تاکنون بیش از 20 هزار نفر در سامانه طرح کارورزی در لرستان ثبت نام کرده اند که هفت هزار و 322 نفر از ثبت نام شده ها از شرایط لازم برای بکارگیری در این طرح برخوردار بوده اند.
وی افزود: در همین سامانه 436 واحد تولیدی و بنگاه اقتصادی پذیرنده افراد متقاضی ثبت شده و برای 134 واحد اقتصادی مجوز برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی صادر شده است.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به اینکه طرح توسعه مشاغل خانگی یکی دیگر از طرح های مورد نظر در بسته فراگیر اشتغال است نیز گفت: استان لرستان یکی از هشت استان کشور است که طرح توسعه مشاغل خانگی در آن بصورت پایلوت انجام می شود.
وی افزود: در طرح توسعه مشاغل خانگی که با همکاری جهاد دانشگاهی انجام می شود الگوی نوینی از مشاغل خانگی ارایه می شود و بعد از ارزیابی های صورت گرفته به تناسب مهارت های مختلف سهم 2 هزار و 700 نفری نیز برای استان در نظر گرفته شده است.
مهرداد غضنفری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان نیز گفت: با توجه به ابهاماتی که در نحوه انجام بسته فراگیر مشاغل در استان بین دستگاه های اجرایی مختلف وجود دارد باید طی 48 ساعت آینده در خصوص نحوه اجرای این بسته و تعریفی جامع و دقیق از رسته های شغلی در هر دستگاه به تفاهم نامه ای جامع رسید.
وی افزود: پیشنهاد می شود به منظور بازدهی بیشتر در این بسته ، سهم دستگاه های و مناطق مختلف بر اساس میزان کاری که انجام می دهند باشد تا هر دستگاه و یا هر شهرستانی که بیشترین کار را انجام داد به همان نسبت سهم بیشتری را دریافت کند.
دولت بر اساس تکلیف برنامه ششم توسعه مکلف است سالانه برای 950 هزار نفر در کشور شغل ایجاد کند که رسیدن به این هدف در قالب برنامه هایی همچون بسته جامع اشتغال فراگیر که شامل طرح های مختلفی همچون طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار(تکاپو)، طرح مشوق‌های بیمه‌ای سهم کارفرما، طرح کارورزی و طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی دنبال می شود.

۱۳ آبان ۱۳۹۶ ۱۲:۰۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید